Welcome from Chief - Awards Ceremony

2022 TRAIL OF TEARS ART SHOW WINNERS

GRAND PRIZE
Tonia Hogner-Weavel, Cherokee Nation
Diverse Art Forms - “Flower Dress and Purse”



TRAIL OF TEARS AWARD

Jeff Edwards, Cherokee Nation
Photography/Digital Art - “Relocate and/or Die”



BETTY SCRAPER-GARNER ELDER AWARD

Jack Test, Cherokee Nation
Painting - “War Pony”



JENNIE ROSS COBB PHOTOGRAPHY AWARD

J. Ross Davis, Cherokee Nation
Photography/Digital Art - “Yonder Moon”



EMERGING ARTIST AWARDS

1st Place
Hattie Lee, Cherokee Nation
Painting - “Winter Has Passed”

2nd Place
Jackie Sevier, Northern Arapaho
Diverse Art Form - “Floral Clutch Bag”

3rd Place
Lee Ghilain, Cherokee Nation
Painting - “Gift Giver”

 



PEOPLE'S CHOICE IN-GALLERY AWARD

Sarah Brown, Cherokee Nation

Photography/Digital Art - “Prairie Sunrise”

 

PEOPLE'S CHOICE ONLINE/VIRTUAL AWARD

Andrea Tidwell, Cherokee Nation

Diverse Art Form - “Always Remember”

 



BASKETRY

1st Place
Lisa Forrest, Cherokee Nation - “In Memory of Agitsi (Mother)”

2nd Place
Sallie Rogers, Cherokee Nation - “Clothes Basket”

3rd Place
Ramona Lossie, Eastern Band of Cherokee Indians - “The Creator”

Honorable Mention
Ramona Lossie, Eastern Band of Cherokee Indians - “The Journey”

 



DIVERSE ART FORMS


1st Place
Deana Ward, Choctaw Nation - “Intikba (Heritage)”

2nd Place
Karen Berry, Cherokee Nation - “Men’s Regalia Garters”

3rd Place
Andrea Tidwell, Cherokee Nation - “Always Remember”

Honorable Mention
Eva Cantrell, Cherokee Nation - “Wear Your Mask”

Ashley Kahsaklahwee, Cherokee Nation - “Ties That Bind Her, Can Blind Her MMIW”

Jennifer Thiessen, Cherokee Nation - “Sunset Kiss”

 



GRAPHICS


1st Place
Robin Stockton, Cherokee Nation - “Driven Like Buffalo”

2nd Place
Billy Hensley, Chickasaw Nation - “Great Horn”

3rd Place
Joyce Lyle, Cherokee Nation - “He Stole My Heart”

Honorable Mention
Amber DuBoise-Shepherd, Navajo - “The Greetings and Clans of My Ancestors”

 



JEWELRY


1st Place
ᎡᎵᏔᎻ (Don) Dugger, Cherokee Nation - “ᎧᏅᏏᏔ ᎠᏯᏢᏗ”

2nd Place
Beth Hazen, Cherokee Nation - “Migration”

3rd Place
Verna Bates, Cherokee Nation - “Warrior Has Defeated Uktena”

 



MINIATURES


1st Place
Ramona Lossie, Eastern Band of Cherokee Indians - “Peace Pipes”

2nd Place
Tiffany Reiter, Cherokee Nation - “Cherokee Rose Copper Box”

3rd Place
Charlie Nichols, Cherokee Nation - “I’m Here Momma”

 



PAINTING


1st Place
James Smith, Cherokee Nation - “Forgotten Beauty”

2nd Place
Roy Boney, Jr., Cherokee Nation - “ᏃᏈᏏ ᎤᎾᏡᎬ Galaxy”

3rd Place
Robin Stockton, Cherokee Nation - “Always More Tears”

Honorable Mention
Micah Wesley, Muscogee Creek Nation - “Equinox III, 2021”

Kindra Swafford, Cherokee Nation - “ᎠᎵᏍᏆᏗᏍᎬ a-li-s-qua-di-s-gv Ending”

Jerry Sutton, Cherokee Nation - “The Madonnas of Tellico”

 



PHOTOGRAPHY/DIGITAL ART


1st Place
Brenda Bradford, Muscogee Creek Nation - “69”

2nd Place
Deana Ward, Choctaw Nation - “Choctaw Matriarchy: What We Had Perseveres”

3rd Place
Ronnie Morris, Cherokee Nation - “Aunt Maxine”

 



POTTERY

1st Place
Crystal Hanna, Cherokee Nation - “Frog that Ate the Sun”

2nd Place
Troy Jackson, Cherokee Nation - “Bird Effigy Vessel”

3rd Place
Tama Roberts, Cherokee Nation - “Eminent”

Honorable Mention
Crystal Hanna, Cherokee Nation - “Are We There Yet”

 



SCULPTURE


1st Place
Tama Roberts, Cherokee Nation - “Lost In Translation”

2nd Place
Scott Middleton, Cherokee Nation - “Kindred Souls”

3rd Place
Charlie Nichols, Cherokee Nation - “Prairie Ghosts Do Battle”

Honorable Mention
Harry Oosahwee, Cherokee Nation - “ᎠᏓᎭ ᎠᏣᏗ ᏥᏂᏴᎲ (I Caught a Wooden Fish)”

 

Search for:
search